Lietuvių kalbos renginiai Karsakiškio Strazdelio pagrindinėje mokykloje

Renginiai prasidėjo visuomenine akcija ,Uždek žvakutę ant savanorio kapo“, nes ,,žodis – 1918 metų vasario 16-osios Aktas – nebūtų galėjęs virsti kūnu – valstybe – jei nebūtų buvę savanorių, kurie tapo Lietuvos kariuomenės pamatu“ .Jų pasiaukojimas, jų ištikimybė savo siekiams padėjo pagrindus mūsų valstybei. Todėl mūsų mokyklos vyresnieji maironiečiai uždegta žvakute ir tautine juostele papuošė savanorių Žeimio ir Petrausko kapus.

Lietuvoje šiais metais pirmą kartą  buvo renkamas gražiausias 2017 metų žodis ir posakis. Gražiausią 2017 metų žodį ir posakį rinkome ir mes. Šiuose rinkimuose dalyvavo  5-10 klasių mokiniai, mokytojai, darželio auklėtojos ir kiti mokyklos darbuotojai. Rinkimus organizavo maironiečiai.  Gražiausiu žodžiu  išrinktas – ,,Patiktukas“, o gražiausiu posakiu – ,, Neieškokite problemų lygioje vietoje“.

Dešimtos klasės mokiniai dalyvavo  konkurse ,,Kalbų kengūra“.

Mūsų mokyklos visi mokiniai šiais mokslo metais dalyvavo Lietuvių kalbos instituto pažintinėje ekskursijoje: susipažino su žodyno parengimu, palietė  kartotekų dėžutes, iš kurių lietuvių kalbos žodyno rengėjai imdavo korteles, tikrindavo pagal rašysenos pavyzdžius, ar jose užrašyti žodžiai nėra  išgalvoti. Naudodamiesi instrukcijomis vieni rašė žodyno teksto rankraštį, kiti jį redagavo. Taip pusė milijono lietuviškų žodžių sugulė į 20 Žodyno tomų. Džiaugiamės, kad mūsų kalba pati  turtingiausia. Todėl savo mokyklos bibliotekoje parengėme ir pristatėme mokykloje esančių žodynų parodą ,,Dėk žodį prie žodžio“.

Tėvynė ir kalba – tai dvi neatskiriamos sąvokos. Kovo 11-oji visada žymės naujo, nors ir sunkaus, bet nepriklausomo Lietuvos kelio pradžią. Todėl mūsų mokyklos dešimtos klasės mokiniai (kaip baigiamąjį lietuvių kalbos renginių akordą) pravedė Tėvynei ir Kalbai skirtą ,,Protmūšį 2018“.. Jame dalyvavo visa mokykla. Buvo sudarytos keturios komandos iš įvairių klasių mokinių. Komandų nariai dalyvavo  ,,Protmūšio 2018“ trijuose turuose, sprendė kryžiažodžius, spalvino Senovės pilį, o kamandų dailininkai kūrė mokyklos herbą.  Nepastebimai prabėgo dvi valandos. Suvesti  rezultatai. Apdovanotos visos komandos, dailininkai. Pristatydama savo darbą Augustė kalbėjo, kad ji ,, nupiešė laisvės paukštį, kuris skraidina knygą, kurioje skelbiama, kad mes esame laisvi, kad galime kalbėti gimta kalba –  lietuvių kalba“. ,,Protmūšį 2018“ įdomiai vedė vyr, maironietė Ramunė , o jai talkino klasės draugai.

Baigėsi lietuvių kalbos renginiai. Nepamirškime, kokį paminklą – kalbą – mūsų tauta yra sukūrusi ir, kaip rašė poetas Justinas Marcinkevičius, ,,kalbėkime tik dideliais ir labai švariais žodžiais“.

Danguolė Jusytė, lietuvių k.mokytoja, maironiečių vadovė