Knygnešių diena Karsakiškio Strazdelio pagrindinėje mokykloje

Už sunkų kelią, baugią naktį

Ar kas mus, knygnešius, atmins?

Iš knygnešių dainos

Šiais knygnešių dainos žodžiais lietuvių kalbos mokytoja, bibliotekininkė Danguolė Jusytė pradinių klasių mokiniams pradėjo kovo 16-osios popietę, skirtą knygnešių dienai. Ji kalbėjo apie sunkų lietuviškos knygos nueitą kelią, apie žmones, pasiruošusius mirti už lietuvišką žodį, lietuvišką knygą. Net žiūrėdami mirčiai į akis jie išliko taurūs, susitelkę vieninteliam tikslui – išsaugoti lietuvišką žodį, lietuvišką knygą.

Buvo prisiminti žymūs knygnešiai, garsioji Ustronė, seserys Vinciūnaitės, kurių namuose  buvo įrengta  slėptuvė lietuviškoms knygoms.

Po žiupsnelio istorinių žinių apie knygnešius ir jų sunkų darbą buvo žiūrimas ir aptartas  filmą ,,Knygnešys“. Mokinukai pajuto, kaip buvo atsakinga saugoti lietuvišką knygą. Jiems baisiausia buvo tai, kad už lietuvišką knygą galima nušauti žmogų.

Mokiniai dar ilgai diskutavo, aptarinėjo matytus vaizdus… Ir jie patys panoro tapti jaunaisiais knygnešiais – parnešti močiutei, seneliui ar kaimynui knygą paskaityti. Į šį darbą nuo pat rugsėjo jau įsijungęs ketvirtokas Rometas, kuris reguliariai aprūpina savo močiutę grožine literatūra. Jo pėdomis seka Jonas, Guoda ir kt.

Mokiniai širdimi pajuto, kad lietuviškas žodis mums yra šventas, kad jį turi branginti, nes patys pamatė, kaip sunkiai jis buvo išsaugotas.

Lolita Skumbinienė,

pradinių klasių mokytoja