KELIONĖ Į PASVALĮ

20160928_141917Rugsėjui skaičiuojant paskutines dienas Panevėžio r. Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos Tiltagalių skyriaus mokiniai kartu su mokytojomis ir keliomis mamytėmis vyko į edukacinę išvyką. Autobusas pajudėjo Pasvalio link, kur visi aplankėme net kelis objektus. Pirmiausiai apsilankėme Pasvalio krašto muziejuje.  Čia mokiniai pasiskirstė į dvi grupeles, nes vaikams buvo paruoštos skirtingos edukacinės programos.  Pirmos ir antros klasės mokiniai buvo supažindinti su muziejaus eksponatais,  kuriuos sudaro įvairios uolienos, praėjusio šimtmečio ūkio padargai ir namų apyvokos daiktai, praėjusio šimtmečio knygos, nuotraukos, brošiūros bei  dalis   A. Matulos šaukštelių kolekcijos. Vaikams buvo parodytos įvairaus laikotarpio nuotraukos, kuriose pavaizduotos smegduobės bei trumpas filmukas apie Joną Pasvalietį, kuris gyveno Pasvalyje ir atliko didelį vaidmenį Pasvalio miesto susikūrime ir išsaugojime. Po ekskursijos muziejuje mokiniams buvo skirta praktinė užduotis – susiskirsčius  į dvi grupeles sudėlioti didėlę dėlionę. Taip pat vaikai vaidino ir mini spektakliuką su ranku darbo lėlėmis, pritvirtintomis prie pagaliuko.

Kol mažieji apžiūrinėjo muziejaus eksponatus trečios ir ketvirtos klasės mokiniai su ketvirtokų mokytoja ėjo į dūminę gryčią, kurioje daraktorius vedė slaptą lietuvišką pamoką. Vaikai buvo ,,perkelti“ į  19 amžių, kai buvo draudžiamas lietuviškas žodis. Daraktorė vaikams vedė pamoką ir mokė vaikus pasisiūti ,,tetradkas“, rašyti  žąsies plunksna ant ,,doskelių“ bei skaityti draudžiamas lietuviškas knygas. Tačiau pamoką sutrukdė žandaras, kuris ieškojo slaptųjų lietuviškų mokyklų ir jas naikino.

Pilni įspūdžių vaikai palieka Pasvalio krašto muziejų ir kartu su gide važiuoja į kitas lankytinas Pasvalio krašto vietas. Pirmiausiai aplankė  Žalsvąjį šaltinį. Tai smegduobė, atsivėrusi Lėvens upės kairiajame krante. Iš smegduobės gelmių trykšta požeminis mineralizuotas vanduo, o dugnas pasidengęs žalsvo atspalvio nuosėdomis, kurios šaltinio vandeniui suteikia žalsvą atspalvį.

Vėliau aplankėme Girnų muziejų po atviru dangumi. Muziejaus eksponatus sudaro įvairaus dydžio girnapusės ir dubenuotieji akmenys. Mokiniai apsilankė Smegduobių parke ir pamatė įvairių smegduobių: sausųjų ir šlapiųjų, kuriose yra vandens, o bėgant metams jos supelkėja. Vienoje ir sausųjų smegduobių yra įrengta scena ir suoliukai. Šiame parke vyksta pagrindiniai miesto renginiai ir koncertai. Taip pat parke yra įrengta vaikų žaidimų aikštelė su įvairiomis sūpynėmis ir kliūčių ruožais, kuriuos vaikai su malonumu įveikė. Padėkoję gidei už kelionę po Pasvalio miesto lankytinas vietas ir išsidūkę žaidimų aikštelėje, patraukė  namų link, pakeliui aplankydami Medikonių kaime įsikūrusią alpakų fermą. Čia vaikai gavo ko gero pačią sunkiausią užduotį šią dieną: reikėjo būti tyliai, kad alpakos nepasibaidytų ir neįspirtų. Vaikai galėto patys pamaitinti gyvūnus mineralais ar žolyte. Ūkio šeimininkė papasakojo apie alpakas. Vaikai sužinojo, kad gyvūnai yra labai ,švarūs,  visus gamtinius reikalus atlieka tik vienoje vietoje. Patelės nėštumas trunka 11 su puse mėnesio. Alpakos  yra kerpamos vieną kartą per metus – pavasarį, o jų vilna yra net iki šešių kartų šiltesnė už avies vilną. Vilnos spalvų gama yra gana plati – net 22 atspalviai nuo visiškai juodos iki sidabrinės, gelsvos. Po pažinties su alpakomis vaikai atminčiai parsivežė po magnetuką su šiais įspūdingo grožio gyvūnais.

Nors ši edukacinė kelionė į Pasvalį buvo pirmoji šiais mokslo metais, tikimės, kad tikrai ne paskutinė, ir kitą kartą autobusas bus pilnas ne tik vaikų, bet ir tėvelių klegesio. Juk smagu pažinti savo kraštą ir sužinoti, kaip gyveno mūsų protėviai prieš daugelį metų.

Viltės mama Lora Stasiūnienė

20160928_142115 20160928_142041  20160928_123102 20160928_123051 20160928_121758 20160928_120157 20160928_120117 20160928_114259 20160928_111617 DSCF9450 DSCF9439 DSCF9417